ROK SZKOLNY 2023/2024

Nauczyciel języka angielskiego w grupach 5,6-latków: Ewelina Marzec

Nauczyciel języka angielskiego w grupach 3,4- latków oraz 4,5- latków: Anna Sumera

Zajęcia z j. angielskiego w naszym przedszkolu prowadzone są w oparciu o PROGRAM NAUCZANIA JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA PRZEDZKOLI I KLAS ZEROWYCH ZGODNY Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Z 14 LUTEGO 2017 Autorki: Mariola Bogucka, Dorota Łoś

Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu: w grupach dzieci starszych 5-6  letnich po 30 minut, a w grupach dzieci młodszych po 15 minut.

Głównym celem zajęć jest przede wszystkim motywowanie dzieci, stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu świata, jak i wykorzystaniu naturalnych predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności językowych.  Dzieci rozwijają także pewność siebie i wiarę we własne możliwości, uczą się języka angielskiego poprzez zabawę, piosenki, rymowanki, wierszyki i ruch. Tematyka zajęć oscyluje wokół najbliższego otoczenia dziecka, dotyczy m. in: przedstawiania się i powitania, kolorów, zabawek, jedzenia, części ciała, ubrań, rodziny, zwierząt, pogody, pór roku, wykonywania prostych czynności.

Przedszkolaki – zwłaszcza młodsze (3-, 4-latki) mają dużą potrzebę ruchu i ograniczoną koncentrację. Dlatego najlepiej zdobywać ich zainteresowanie czynnościami, które angażują je całościowo: pozwalają się „wyskakać”, wyrazić w tańcu, być w interakcji z rówieśnikami. Zabawy i  gry dla dzieci przedszkolnych powinny być mocno zróżnicowane. Piosenki i rymowanki (chants, nursery rhymes) dają możliwość zabawy w grupie i efektywnego uczenia się całych zwrotów poprzez kojarzenie podobnych dźwięków. Dzieci dobrze się bawią, rozwijają wyobraźnię, koordynację ruchową, skojarzenia i umiejętności społeczne. Inną ważną metodą pracy z przedszkolakami jest udawanie, czyli symulacje codziennych czynności: w domu, w sklepie, na przyjęciu, na wycieczce, w zoo. Dzieci uwielbiają takie zabawy, gdyż dają im one olbrzymią motywację do poznawania świata, a przy okazji możliwość spontanicznego używania języka obcego. Efektywna nauka, a raczej nabywanie umiejętności językowych przez małe dzieci, odbywa się jedynie drogą naturalną i intuicyjną. Zabawy, piosenki i bajki to świetne narzędzia przynoszące widoczne rezultaty.