Kontakt
Przedszkole Gminne w Wilkołazie

Wydarzenia

 


Witamy w dziale wydarzenia 


ROK SZKOLNY 2024/2025

 

Dnia 2 września br. spotkaliśmy w naszym przedszkolu by rozpocząć nowy rok szkolny.

To kolejny etap edukacji przedszkolnej dla dzieci najstarszych – 6 letnich z grupy „Motylki” i „Rybki” ,dzieci 4,5- letnich z gr. ,,Żabki” oraz 4-letnich z gr.„Pszczółki”. Tylko dla dzieci najmłodszych 3-letnich z gr. ,,Kotki” to początek nowej przygody.

Świadomie planujemy każdy dzień, każde zajęcie z naszymi przedszkolakami, aby nabywały one nowe umiejętności ,rozwijały swoje zainteresowania i talenty. To niezwykle wartościowe, kiedy już we wrześniu mogliśmy się cieszyć się i być dumni ze wspólnie podejmowanych działań, owocnej współpracy z rodzicami naszych wychowanków.

Dnia 16 września br. obchodziliśmy międzynarodowy Dzień Kropki. To dzięki rodzicom dzieci zaprezentowały stroje z akcentem małych, dużych lub kolorowych kropek.

Obchody tego święta rozpoczęły się od zapoznania dzieci z historią małej dziewczynki Vashti, która uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte talenty.

W każdej grupie dzieci wykonały swoje „kropkowe dzieła”.



 

Kropki gościły u zabawach matematycznych i ruchowych



 

Radosnym dodatkiem do przedszkolnych obchodów święta kreatywności była „kropkowa” sesja zdjęciowa. Dzieci chętnie pozowały w okularach, kokardach, muszkach w kropki.

Na zakończenie dzieci otrzymywały order uśmiechniętej kropki

 

W naszym przedszkolu gościła Pani Nina Zielińska-Dudek, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kraśniku, która przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat higieny osobistej, zasad dbania o zdrowie. Przedszkolaki poznały objawy niektórych chorób oraz sposoby ich zapobiegania. Mogły zobaczyć jak wygląda droga przenoszenia się wirusów oraz bakterii. Chętnie brały udział w ćwiczeniach prawidłowego szczotkowanie zębów na specjalnym modelu szczęki. Dzieci odpowiadały na pytania, dzieliły się własnymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że zdobyły wiele cennych informacji, które wykorzystają na co dzień.



 

Dnia 17 września najstarsze przedszkolaki z naszego przedszkola wyjechały do CKiP w Kraśniku, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Kubuś Puchatek”.

Dzięki przedstawieniu i wspólnej zabawie z bohaterami opowieści – Kubusiem i jego przyjaciółmi nasi widzowie mogli przekonać się jak ważna i wartościowa i nieoceniona jest przyjaźń.

Piękna scenografia, wspaniała gra aktorska oraz efekty dźwiękowe sprawiły, że dzieci przeniosły się w świat bajki ,były zauroczone przedstawieniem. Podziękowały artystom gromkimi brawami.

Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 września zbliża się

od najmłodszego, aż po starszaka

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

Dla dzieci z naszego przedszkola 20 września był dniem wspaniałej zabawy przy muzyce w przedszkolu z wykorzystaniem rekwizytów jakimi były kolorowe baloniki. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała zabawom przedszkolaków na świeżym powietrzu. Dużo radości sprawiło dzieciom puszczanie baniek, a także ich łapanie. Na chodniku powstały prawdziwe dzieła sztuki, które dzieci rysowały kolorową kredą.

Korzystając z obchodu tego święta życzymy wszystkim przedszkolakom samych słonecznych chwil, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych wrażeń.


Nasze przedszkole włączyło się w zbiórkę na rzecz poszkodowanych powodzią. Rodzice oczywiście nie zawiedli dając cudowny przykład swoim dzieciom ucząc tym samym empatii, wrażliwości oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym. Zebrane dary zostały przekazane potrzebującym.


Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla powodzian.



 

Jasełka w naszym przedszkolu

 

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, spokoju, miłości i pojednania, na który wszyscy czekają z utęsknieniem. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, grupa „ZUCHÓW” i „PRACOWITYCH PSZCZÓŁEK”  przygotowała jasełka bożonarodzeniowe, na które zaprosiła młodsze grupy oraz wszystkich pracowników przedszkola. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując gromkie brawa od publiczności. Po występie głos zabrała pani dyrektor, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność przedszkolna połamała się opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

Zapobiegajmy Pożarom- udział w konkursie

 

W grudniu 2017 r. Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Lublinie ogłosił  kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”. Jego celem było zainteresowanie dzieci, młodzieży zawodem strażaka, ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich. Konkurs ten miał też na celu rozwijanie  uzdolnień plastycznych. Tematyka konkursu była dosyć szeroka  i obejmowała udział środowiska strażackiego w szkoleniach, zawodach, akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych jak również tematykę historii pożarnictwa.

Do w/ w konkursu przystąpiły dzieci z grup najstarszych: ,,Zuchów’’ i ,,Pracowitych pszczółek’’.

 Spośród 46 prac  jury  wyróżniło  dwie prace przyznając :

- II miejsce dla A.Gałęzowskiego,

- III dla J. Pietras.

Nagrody wręczył p. Zyśko  strażak OSP w Wilkołazie. Uczestnicy otrzymali dyplomy, a także upominki za wykonanie pracy plastycznej . Gratulujemy!

Dwie wyróżnione prace  zgłoszono  do kolejnego  etapu na szczeblu powiatowym. Życzymy powodzenia!

Przedszkolaki nie tylko ucieszyły się z otrzymanych nagród, ale również z zaproszenia do remizy OSP w Wilkołazie.

Przedszkolaki składają życzenia

 

Życzenia bożonarodzeniowe są pięknym zwyczajem, ale i obowiązkiem należącym do tradycji świątecznych. 

Ten zwyczaj jest kontynuowany w przedszkolu.  Przedszkolaki  składały życzenia wesołych świąt wszystkim instytucjom znajdującym się po sąsiedzku naszego przedszkola.  22.12.2017r.  wraz z wychowawczyniami, udały się z wizytą do Urzędu Gminy oraz Szkoły Podstawowej. Dzieci śpiewały kolędy, wręczały świąteczne upominki oraz składały życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

Tradycja ubierania choinki w naszym kościele

 

Co roku dzieci z przedszkola przygotowują ozdoby choinkowe, z którymi idą do kościoła, kiedy drzewka świerkowe stoją tuż obok żłóbka .

Dnia 20.12.2017r. przedszkolaki wraz z  Paniami z przedszkola oraz Rodzicami udały się do Kościoła Parafialnego w Wilkołazie, aby udekorować choinkę przy żłóbku Pana Jezusa własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Były to m.in. : aniołki, gwiazdki, bombki, bałwanki.
Zwyczaj ubierania choinki w Polsce pojawił się dość późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Co lubili przystrajać Polacy? Drzewkiem była najczęściej jodła, którą gospodarz przynosił   w wigilijny ranek. Dla wierzących jodła stała się chrześcijańskim symbolem drzewa rajskiego. Przez swoją zieleń, zachowywaną nawet w zimie, stała się symbolem Chrystusa jako „drzewa życia”.
Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym (wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka. Podłaźniczka to przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowa gałązka, który wieszało się pod sufitem. Dzieci w wigilijny wieczór wieszały gałązkach: ciastka, czekoladki, owoce, jabłka, kolorowe opłatki i słomiany łańcuch. Wierzono, że podłaźniczka ma magiczną moc i uchroni dom od chorób i nieszczęść. Wyschniętej ozdoby nigdy nie wyrzucano, a jego pokruszone gałązki dodawano do zwierzęcej karmy lub zakopywano w polu, wierząc, że przyniesie to urodzaj.

Kochany Panie Mikołaju, my tak czekamy każdej zimy

 

Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św Mikołaja. Po śniadaniu wszystkie dzieci przygotowały się do tak długo oczekiwanej wizyty. Mimo braku białego puchu Mikołajowi udało się dotrzeć do dzieci z pełnym workiem prezentów. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Spotkanie  z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.

Andrzejkowe czary - mary

 

W czwartek, 30 listopada 2017r., obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków, rekwizytów  sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła wszystkim wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami  - ustawianie butów. Dzieci dowiedziały się komu jako pierwszemu spełnią się wszystkie marzenia. Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu harcerki  ZHR, które tego dnia  zapoznawały  dzieci z tańcami i pląsami harcerskimi. 

Czy spełnią się  marzenia naszych przedszkolaków? Przyszłość nam pokaże. Pewne jest to, że przyniosły przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W piątek, 24 listopada 2017r., obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień Pluszowego Misia".

Z tej okazji wszystkie dzieci przyniosły ze sobą ulubionego pluszaka. Były zagadki, tańce, układanie puzzli oraz wiele ciekawych zabaw, których głównymi bohaterami były oczywiście misie. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo:,, czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” STO LAT MISIU ! 

Uroczystość 11 listopada

 

11 listopada 2017r. delegacja dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielkami wzięła udział we mszy świętej sprawowanej  w kościele parafialnym  w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu  złożono kwiaty przy symbolicznej mogile poległych za wolność. Przedszkolaki odwiedziły też miejsca pamięci narodowej znajdujące się w pobliżu przedszkola, gdzie zapaliły znicze.17 listopada 2017r. Przedszkole Gminne w Wilkołazie zorganizowało swoją uroczystość z okazji obchodów 99 rocznicy odzyskania Niepodległości w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Wilkołazie. Scenografia uroczystości, którą stanowiły m.in.  tablica z miejscami pamięci narodowej naszej gminy, wystawa zdjęć „Wilkołaz w obiektywie” oraz biało-czerwone proporczyki odzwierciedlała podniosły nastrój, jaki towarzyszył przedszkolakom w tym dniu. Stroje dzieci i dorosłych zdobiły kokardy narodowe. Po zakończeniu uroczystości na wszystkich  czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Spektakl teatralny pt. Plastusiowy Pamiętnik- wyjazd do Centrum Promocji i Kultury w Kraśniku

 

27 października 2017 roku wyjechaliśmy do Centrum Promocji i Kultury w Kraśniku na przedstawienie pt. „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego w Krakowie. Spektakl został oparty na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej. Dzięki wyobraźni przenieśliśmy się w kolorowy świat pełen radości oraz zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko jest możliwe. W nim mały ludzik z plasteliny – Plastuś mógł wszystko widzieć i słyszeć, a jego domem był piórnik. Wraz z Plastusiem wtapialiśmy się w ciąg niesamowitych perypetii, przeplatanych rytmicznymi piosenkami i teatralnymi efektami. Spektakl wzbogaciła piękna scenografia, barwne kostiumy, ciekawa choreografia, a przede wszystkim wspaniała gra aktorów. Przestawienie oprócz wartości artystycznych niosło ze sobą też elementy wychowawcze. Uniwersalność inscenizacji gra aktorów podkreślały relacje między postaciami i propagowanie ponadczasowych wartości takich jak: życzliwość, dobroć, przyjaźń, koleżeństwo. Przedszkolaki zadowolone wróciły do przedszkola. Podczas popołudniowych zajęć w sposób plastyczny wyrażały swoje przeżycia i wrażenia dotyczące obejrzanego przedstawienia.
Trochę historii….
„Plastusiowy pamiętnik” pierwszy raz ukazał się w „Płomyczku” dnia 2 września 1931 roku, a książka została wydana w 1936 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą sympatią wśród dzieci. Maria Kownacka, autorka przygód ludzika z plasteliny, tak wspominała okoliczności jego narodzin:
„Było to bardzo dawno temu. Wasze mamusie nosiły wówczas jeszcze krótkie sukienki, a czesały się w warkoczyki z kokardkami albo obcinały włosy „na poleczkę”. Redaktorka „Płomyczka” umyśliła sobie wtedy, żebym koniecznie pisała opowiadanie o szkole, które ciągnęłoby się w pisemku przez cały rok, a bohaterem opowiadania miał być taki ludzik z drzewa czy też z gałganków. A ja wcale nie miałam ochoty o tym pisać! Co tu począć? Od czego jednak człowiek ma przyjaciół?!… Miałam taką siedmioletnią przyjaciółkę, Krysię. Nieraz naradzałyśmy się z Krysią, o czym by tu ciekawym do „Płomyczka” napisać. Myślę więc sobie: „Pójdę do Krysi, ona na pewno poradzi!” W dwa dni potem do moich drzwi — ktoś gwałtownie zakołatał. Biegnę co tchu otworzyć — we drzwiach stoi Krysia. Oczy jej płoną, spod beretu wygląda wiecheć czupryny, tornister przerzucony przez jedno ramię.
– Już mam!… Już wiem!… – krzyczy od progu.
I Krysia zdziera z pleców tornister, z tornistra wyjmuje piórnik, a z piórnika, moi kochani! – tyciusieńkiego ludzika jak ziarnko fasoli, z perkatym nochalkiem i odstającymi uszami. Stawia go sobie na dłoni i woła:
– Widzisz!… Teraz rozumiesz, z czego „on” będzie?!…
Kiwnęłam głową w zachwycie.
– Rozumiem. Z plasteliny!…
– A na imię będzie miał Plastuś!
Odtąd Plastuś stał na moim stole, a pamiętnik jego pisał się tak łatwo, jakby naprawdę on sam opowiadał w nim swoje przygody. Od tego czasu minęło wiele lat…”.

Spektakl pt. Zaczarowany ołówek- wyjazd do Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

 

We wtorek 10 października 2017 roku w sali kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dzieci z naszego przedszkola obejrzały spektakl teatralny pt. „Zaczarowany ołówek” przygotowany przez aktorów Teatru Małego Widza z Wolimierza.
Akcja spektaklu toczyła się bardzo dawno temu, kiedy to mędrcy poszukiwali nowego strażnika zaczarowanego ołówka. Wybór padł na Michasia – chłopca, który zdaniem kolegów miał niezbyt pasjonujące zainteresowania – lubił bowiem rysować. To sprawiało, że koledzy dokuczali mu i wyśmiewali się z niego. Michaś miał przyjaciółkę – Olę, która ceniła go właśnie za talent artystyczny. Chłopiec nie był świadomy magicznej mocy ołówka. O jego niezwykłych właściwościach wiedzieli natomiast źli ludzie, dla których był on obiektem pożądania. Aby zdobyć magiczny przedmiot, porwali Olę, którą Michaś musiał odnaleźć i uwolnić. Ołówek miał naprawdę magiczną moc – na początku ożył narysowany pająk, który wcale nie okazał się taki straszny. Prawdziwy stał się także rysunkowy banan, który pomógł zaprowadzić małpę-uciekinierkę do zoo, inne narysowane przedmioty także stały się realne. Na scenie pojawili się również przybysze z nieznanej planety, którzy włączyli całą widownię do wspólnej zabawy.
W końcu okazało się, że zaczarowany ołówek stracił swą magiczną moc, a  Michaś nadal pięknie rysował, wykazał się też odwagą i dobrym sercem, pomagając przyjaciółce – a to okazało się silniejsze   niż czary.
Barwna scenografia, piękne kostiumy, wspaniała gra aktorska, efekty świetlne oraz interesująca fabuła pokazująca, jak rozwiązywać konflikty, wierzyć w swoje umiejętności i walczyć z przeciwnościami losu bardzo się dzieciom podobała i dostarczyła im wielu wrażeń. Spektakl dostarczył również odrobinę dreszczyku emocji. Wspaniały występ dzieci nagrodziły brawami. Czas szybko minął i ani się obejrzeliśmy, byliśmy z powrotem w przedszkolu.